Agatha Christie

Agatha Mary Clarissa Miller

8,7
1 081 ocen materiałów do scenariusza
powrót do forum osoby Agatha Christie

Jestem bardzo ciekawa, w jaki sposób odkryliście Agathę? Jaka była pierwsza przeczytana przez Was książka jej autorstwa? Ile mieliście wtedy lat? :)

Ja Agathę odkryłam poprzez film. Miałam ok.13/14 lat, gdy mama namówiła mnie na obejrzenie filmu "Zło czai się wszędzie". Nie lubiłam kryminałów, ale zasiadłam przed telewizorem. I to była świetna decyzja! Film bardzo mi się spodobał. Gdy dowiedziałam się, że jest on ekranizacją powieści Agathy Christie, zrobiłam przegląd domowej biblioteczki i znalazłam kilka tytułów tej autorki. Wzięłam pierwszy z brzegu, jak się okazało- dość niefortunnie, bo była to "Kurtyna" :) Więc zaczęłam od końca :) Potem było "Zabójstwo Rogera Ackroyda", "Randez-vous ze śmiercią", "Entliczek pentliczek" i "Morderstwo odbędzie się". Agatha stała się jedną z moich ulubionych pisarek! Jej książki są fantastyczne! Nadal nie przepadam za kryminałami, ale jej powieści kocham :) Przeczytałam już ok.50 :)

a jak było z Wami? Pozdrawiam

Lady_Joy

Ja nigdy nie oglądam filmu zanim nie przeczytam książki.
Moją pierwszą książką była "Kieszeń pełna żyta" - jak dla mnie chyba najlepsza jej książka. Bardzo szczęśliwym trafem przeczytałem właśnie ją. Potem "Morderstwo w Orient Expressie","Morderstwo to nic trudnego","Karaibska Tajemnica", itp. czyli same rewelacje.
Miałem wtedy ze 12 lat. Do tej pory czytam jej książki z wielką ciekawością.

Ps. Czy Lady_Joy Jesteś zalogowana na biblionetce?

R_a_d_z_i_o

nie, nie jestem.

widzę, że też zacząłeś czytać powieści Agathy w młodym wieku, fajnie. ja przez te lata od kiedy czytam jej książki nie zdołałam przekonać zbyt wielu rówieśników do lektury kryminałów.

Lady_Joy

Ja tak samo xD
A próbowałaś czytać książki Davida Morrella?

R_a_d_z_i_o

nie próbowałam.

fajne są? przypominają trochę styl Christie?

Lady_Joy

Ani trochę. Jego książki są sensacyjne. Ale pisze mistrzowsko

R_a_d_z_i_o

może kiedyś się skuszę, jak będę mieć czas, teraz zajmują mnie studia ;) podaj jakiś swój ulubiony tytuł

Lady_Joy

Ja chyba trafilem na agathe calkiem przypadkowo. Pierwsza jej ksiazke przeczytalem w tym roku okolo czerwca. Ksiazka ta to godzina zero i jak narazie jest na 1 miejscu w przeczytanych do tej pory tej autorki. Davida morella kiedys tez pare ksiazek przeczytalem, ale nie podpasil mi zbytnio. Jedna jego ksiazka zapadla mi w pamiec, ale nie pamietam tytulu, tyle wiem, ze glowny bohater musial uciekac wraz z zona i coreczka z wlasnej posiadlosci w gory przed jakimis wariatami;D. Koniec byl smutny i tragiczny, ale bohater dokonal zemsty na oprawcach, jak kojarzysz tytul moglbys go podac, bo z checia bym sobie odswiezyl ta pozycje pozdro dla was

WilliamCrazy1

Nie wiem czy nie chodzi o Testament(moja ulubiona książka)

WilliamCrazy1

Achhh, " Godzina zero" ! Uwielbiam tę książkę, ma niepowtarzalny nastrój !

Lady_Joy

dokladnie o ta ksiazke mi chodzi, zobaczylem okladke i sobie w mig przypomnialem wiecej szczegolow:)

Lady_Joy

Ja miałam 12 lat, kiedy tata podsunął mi "Tajemniczą historię w Styles". Jak usiadłam do lektury, to praktycznie nie odeszłam dopóki nie doszłam do końca. Potem już poszło gładko, a z racji tego, że bardzo spodobały mi się postacie Poirota i Hastingsa z marszu zaczęłam czytać kolejne książki z ich udziałem. Dopiero po przeczytaniu wszystkich zainteresowałam się "istnieniem" kryminałów Christie, w których zagadki rozwiązują inni bohaterowie. Zabrałam się za książki z panną Marple, ale to już nie to samo. Poirot rządzi :)

ksiazezebajki

"Zabrałam się za książki z panną Marple, ale to już nie to samo. Poirot rządzi :)"
też tak myślę :)

Lady_Joy

Wstyd się przyznać, ale ja "poznałam" Agathe podczas lekcji angielskiego, kiedy to omawialiśmy słynnych pisarzy z Wielkiej Brytanii, a o Christie przygotowywałam referat;) To znaczy z nazwiska znałam ją wcześniej, ale nie miałam jakoś ochoty sięgnąć po jej książki. Ale potem przeczytałam "Zabójstwo Rogera Ackroyda" i "Morderstwo w Orient Expressie" i bardzo mi się spodobało. Zaczęłam czytać też kryminały Chandlera i sir Conan Doyle'a i naprawdę nie wiem którego z tych pisarzy wolę. U Christie lubię to, ze mam największą możliwość rozwiązywania zagadki, u Doyle'a - osoęa Holmesa, a u Chandlera - specyficzny humor Marlowe'a.

Lady_Joy

"Morderstwo w Orient Expressie", póżniej zaczęłam zbierać w ciemno "Poirota" i tak się zaczęło...
Chodź przyznam, że namiętnie zaczęłam czytać Królową Kryminałów dopiero z m-c temu :)

Pistacia

Ja od bardzo dawna szykowałam się do przeczytania choć jednej książki tej autorki z racji tego że są one tak poczytne, ale z drugiej strony zniechęcało mnie to że są to kryminały. Akurat była przecena jej książek w księgarni no i kupiłam pierwszą "Samotny Dom". Ogromnie mi się spodobała, więc sięgnęłam po następne. Jako drugą przeczytałam "Zwierciadło pęka w odłamków stos", następnie "Zabójstwo Rogera Ackroyda". Dalej nie pamiętam kolejności ale przeczytałam ich dotąd ponad 20 i nadal czytam :)

Za najlepsze osobiście uważam:
Zwierciadło pęka w odłamków stos
Morderstwo odbędzie się - wspaniała!!
Zabójstwo Rogera Ackroyda
Uśpione morderstwo
Hotel Bertram
4.50 z Paddington (kolejność przypadkowa)

ps. zaliczam się raczej do mniejszości, ponieważ bardziej lubię pannę Marple niż Poirota :))))

cykutia

Eva_DeRiddle napisała "Wstyd się przyznać, ale ja "poznałam" Agathe podczas lekcji angielskiego, kiedy to omawialiśmy słynnych pisarzy z Wielkiej Brytanii, a o Christie przygotowywałam referat;)"

no proszę, szkoła szerzy kulturę :) bardzo fajnie, bo zwykle w szkole można poznać tylko lektury, a o pozostałej literaturze mało się mówi

Lady_Joy

Moja starsza siostrzyczka zakupiła kiedyś w antykwariacie książkę "Murder In The Orient Express". Ona lubi książki Christie i tamtą też zachwalała. Jako, że napisana jest w języku angielskim, nie sięgnęłam po nią. Natomiast ostatnio doszłam do wniosku, że zbrodnią jest nieczytanie, jeśli samemu się pisze. Udałam się do biblioteki, założyłam kartę i wypożyczyłam "Zatrute Pióro" oraz "Zwierciadło Pęka w Odłamków Stos". Później wydrukowałam sobie e-booka "Dom Przestępców". Potem wypożyczyłam jeszcze "Spotkanie w Bagdadzie" i "Noc i Ciemność". Wczoraj dorwałam "12 Prac Herkulesa", które ku mojemu zdziwieniu, znalazły się w domu :) Dziś skończyłam czytać.

Mam niecałe 15 lat.

Ciasteczkowy__Potwor

Kiedyś , jak miałam 10 lat poprosiłam moją mamę by dała mi do przeczytania jakąś ' dorosłą ' książkę. Pokazała mi ' Dziesięciu Murzynków' , " Chyba sobie żartujesz .." - powiedziałam szybko i z niechęcią , ale kiedy powiedziała " To jest kryminał , przeczytaj". Po tych słowach przestraszyłam się i już po pierwszym rozdziale w którym nie ma nic przerażającego odłożyłam powieść i poszłam spać.
Następnego dnia ( z przerwami na jedzenie i ubikację ) skończyłam całą książkę pełna podniecenia i dumy.

Tak zaczęłam swoją przygodę z kryminałami Christie. Dzisiaj skończyłam " Morderstwo odbędzie się.." - polecam.
Moimi ulubionymi książkami Agathy są chyba " Pięć małych świnek ", "Zabójstwo Rogera Akroyda ", " Dziesięciu murzynków " : ]

Lady_Joy

Zaczęłam czytać Christie mniej więcej dwa lata temu, czyli w wieku 13 lat.
Pamiętam, że we "Frywolitkach" Musierowicz natknęłam się na felieton, w którym M. M. wspominała i chwaliła A. Christie. Parę dni później poszłam do biblioteki i byłam zachwycona, kiedy zobaczyłam, że tych książek jest cała masa. Pierwszym przeczytanym tytułem był "Entliczek pentliczek". ;)

illusionis

Ja przeczytałem 50 jej książek i teraz jestem w trakcie czytania 51 - Morderstwo w zaułku

Moimi ulubionymi są(kolejność dowolna, ale te z wykrzyknikiem uważam za zdecydowanie najlepsze):
Dziesięciu Murzynków !
Godzina zero
Karaibska Tajemnica !
Kieszeń pełna żyta !
Kot wśród gołębi !
Morderstwo odbędzie się...!
Morderstwo to nic trudnego !
Morderstwo w Boże Narodzenie !
Morderstwo w Mezopotamii !
Morderstwo w Orient Expressie !
N czy M? !
Niemy Świadek
Noc i ciemność
Próba niewinności !
Zabójstwo Rogera Ackroyda !
Zwierciadło pęka w odłamków stos !
Entliczek pentliczek
Morderstwo na polu golfowym
Pięć małych świnek
Po pogrzebie
Rendez-vous ze śmiercią
Śmierć lorda Edgware'a
Śmiertelna klątwa i inne opowiadania
Tajemnica Wawrzynów

R_a_d_z_i_o

Ja właśnie przeczytałam "Niespodziewany gość", jest to moja lektura szkolna.
Mam 15 lat. Jest świetna i zamierzam jeszcze nie raz sięgnąć po powieści autorki. :)

Lady_Joy

Pierwszą książką było ''Morderstwo w Orient Expressie", którą przeczytałam w wieku 13 lat, minęło 10 lat a nadal przepadam za twórczością Christie :)

Lady_Joy

u mnie Christie po prostu była od zawsze, pamiętam jak byłam mała, mama czytała Christie i Chmielewską i tak przeszło na mnie, zresztą moje kuzynki też przepadają za panna Marple

użytkownik usunięty
Lady_Joy

Godzina zero i to jest absolutne mistrzostwo, nigdy nie zapomnę tej książki. Część powieści Agathy pozapominałam, szczególnie tytuły, więc na dobrą sprawę, mogłabym je przeczytać jeszcze raz ;)

Lady_Joy

Trochę nie na temat, ale widzę, że jest tu wiele osób obeznanych w twórczości A.C, więc może tu uda uzyskać mi się odpowiedź. Pytanie kieruje do tych, którzy przeczytali już książkę "Rosemary znaczy pamięć". A mianowicie:
Jeżeli kelner postawił torebkę na siedzeniu po lewej i Iris na nim usiadła, później każdy usiadł o krzesło dalej, to przecież jedna osoba została bez nakrycia, a jedno pozostało puste. Czy ktoś może mi wytłumaczyć czego nie doczytałam lub co źle zrozumiałam ?

Lady_Joy

Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwię. a dlaczego akurat ten tytuł? czysty przypadek
do tej pory przeczytałem 16 powieści i najbardziej podobają mi się te z Poirotem

Lady_Joy

Moją pierwszą była ta pt. "Zło czai się wszędzie" z którą zetknęłam się trzy lata temu. Od tamtej pory, mimo iż nie mam zbyt wiele czasu wolnego, czytam tylko Agathę :)

Lady_Joy

Mnie wkręciła mama w podstawówce ;) Pierwszy był Mężczyzna w brązowym i do dziś mam do tej ksiązki ogromną sympatię. ;)

Lady_Joy

Podobnie do Ciebie miałam ok.14 lat, koleżanka mi pożyczyła "Morderstwo w Orient Expressie" i "Dziesięciu Murzynków" ("I nie było już nikogo") - podeszłam bardzo nieufnie do tych książek, ale jak zaczęłam... wsiąkłam na dobre :). Przeczytałam wszystkie pozycje z mojej biblioteki.

Później zmieniłam nieco wybierane książki - do czasu, kiedy z 2 lata temu (mam 26 lat teraz) znalazłam w biblioteczce "Tajemniczą historię w Styles" - okazało się, że mój narzeczony nie czytał żadnej książki Agathy, więc postanowiliśmy ją przeczytać razem, na głos.
I zrobiła się z tego nasza mała tradycja - w wolnych chwilach czytamy sobie kolejne książki Agathy, a ja z przyjemnością zauważyłam, że część historii pozapominałam i mogę się w pełni nimi cieszyć na nowo :).

o_cholera

świetny pomysł z tym wspólnym czytaniem na głos! ja tylko z koleżankami w gimnazjum czytałyśmy tak Makbeta, Roma i Julię i Antygonę - z podziałem na role :)
p.s. też mam 26 lat ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones