PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31344}

Narodziny narodu

The Birth of a Nation
6,7 2 611
ocen
6,7 10 1 2611
6,6 14
ocen krytyków
Narodziny narodu
powrót do forum filmu Narodziny narodu

Czy "Narodziny narodu" nadal zasługują na miano jednego z najbardziej kontrowersyjnych filmów w historii? Czy słuszne są powszechne zarzuty o rasizm i czy nadal jest to film, który może zachwycić rozmachem i pomysłowością realizacji? O tym - i o wielu innych rzeczach - w 11. odsłonie "Wszystkich smaków kina" - http://czipsydwa.wordpress.com/2013/03/25/wszystkie-smami-kina-11-narodziny-naro du-1915/

czipsy_dwa

Uch, przestałem czytać po wstępniaku. Sory, ale ciężko brać na poważnie kogoś, kto uważa, że wczesne amerykańskie kino ogranicza się głównie do Griffitha i Chaplina.

ocenił(a) film na 7
kosobi

" do 1915 roku w Stanach powstało ledwie kilka istotnych filmów pełnometrażowych – w tym zabawny Kopciuszek i niezbyt udana komedia Zabawny romans Charliego i Loloty (oba z 1914), a kino zdominowane było przez krótkometrażowe komedie Chaplina i masowo produkowane kilkuaktówki D.W. Griffitha, nie przekraczające jednak z reguły 20 minut. "
A nie jest tak?

Powiedz mi w takim razie, jakie istotne filmy pełnometrażowe wyprodukowano w USA przed 1915 rokiem? Kto według Ciebie w takim razie był w tamtym czasie ważniejszym (lub chociaż równie istotnym) reżyserem od Griffitha i Chaplina?
Nie oszukujemy się - z perspektywy dzisiejszej wczesne kino amerykańskie to przede wszystkim Griffith i Chaplin. Porter, Dawley - to twórcy głównie krótkich metraży, w dodatku z jeszcze wcześniejszego okresu (o obu zresztą piszę na stronie), większość pozostałych twórców nie przetrwała zaś próby czasu i dziś jest zupełnie zapomniana.

Swoją drogą - po co od razu taka pyszałkowatość wypowiedzi?

ocenił(a) film na 7
czipsy_dwa

Bordwell i Thompson w swojej książce obok Griffitha wymieniają np. Thomasa H. Ince'a czy Cecila B. De Mille'a.

czipsy_dwa

Świetny tekst, film z pewnością wart jest obejrzenia, ale pewnie zalałaby mnie zła krew - zbyt jestem poprawny na takie wycieczki :P

czipsy_dwa

"Po zwycięstwie Północy Murzyni odzyskują wolność i jak gdyby nigdy nic od razu wylegają na ulicę panosząc się i szarogęsząc nie mając cienia respektu dla białych. Co gorsza, czarnoskórzy zdobywają stopniowo władzę i wykorzystują ją przeciwko białym, ich celem jest bowiem przejęcie kontroli nad całym krajem! Jakoś z lekcji historii nie przypominam sobie takich motywów, ale widać Griffith uczył się z innych podręczników."
Zdecydowanie z innych podręczników :) Bardzo ciekawie opisałeś film - polecam krótką lekturę niezdecydowanym.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones